Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Οικοτροφείο Ιπποκράτης ΙΙ της Κ.Σ.Δ.Ε.Ο. «ΕΔΡΑ»

icps-student
“Εδώ βρήκα τη φωλιά μου..❤

Με αυτά τα συγκινητικά λόγια που χαράχτηκαν στη μνήμη μας, περιέγραψε ένας ένοικος την εμπειρία της διαμονής του στο οικοτροφείο Ιπποκράτης ΙΙ της Κ.Σ.Δ.Ε.Ο. «ΕΔΡΑ», το οποίο επισκέφθηκαν οι φοιτητές μας.

Οι εκπρόσωποι της ΕΔΡΑΣ μίλησαν με πάθος για την αποστολή και τις προσπάθειές τους, δίνοντας στους φοιτητές μια βαθύτερη κατανόηση του πώς η κοινότητα μπορεί να συμβάλλει θετικά στη ζωή των ανθρώπων.

Ορισμένοι ένοικοι του οικοτροφείου μοιράστηκαν τις προσωπικές τους εμπειρίες και ιστορίες με τους φοιτητές. Αυτή η ανταλλαγή έφερε ένα βαθύτερο επίπεδο κατανόησης και σύνδεσης με την πραγματικότητα που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι που εξυπηρετούνται από το οικοτροφείο.

Στο τέλος οι φοιτητές συμμετείχαν σε βιωματικές ασκήσεις και role plays που είχαν σχεδιαστεί από τους υπευθύνους του οικοτροφείου με στόχο την βελτίωση της ενσυναίσθησης… Βασικό χαρακτηριστικό του επαγγελματία ψυχικής υγείας.

Ευχαριστούμε από καρδιάς για τη φιλοξενία, τη συνεργασία και την εμπειρία που μας προσφέρατε. Αυτή η επίσκεψη ενίσχυσε τη δέσμευσή μας για την υποστήριξη των συνανθρώπων μας και την κοινωνική δικαιοσύνη.

icps.mentalhealthday

Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας

Η ψυχική υγεία στην Ελλάδα και την Ευρώπη, όπως αναφέρεται από τις έρευνες και τα δεδομένα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (WHO), δείχνει την αυξανόμενη ανάγκη

eurocrim2024