«Forensic Days 2024» & «Special Operations Training 2024»

«Forensic Days 2024»
& «Special Operations Training 2024»
Μια μοναδική εμπειρία που απολαμβάνουν αποκλειστικά οι φοιτητές Εγκληματολογικής / Δικαστικής Ψυχολογίας του Κολλεγίου μας.
Το Κολλέγιο πρωτοπορεί στο αντικείμενο της Εγκληματολογικής / Δικαστικής Ψυχολογίας καθώς φέραμε πρώτοι στην Ελλάδα σχετικό Μεταπτυχιακό στον κλάδο αυτό. Συγχρόνως προσφέρουμε το μοναδικό στην Ελλάδα Προπτυχιακό στην Εγκληματολογική Ψυχολογία. Τόσο το Προπτυχιακό όσο και το Μεταπτυχιακό αναγνωρίζονται στη χώρα μας και οι απόφοιτοι του Bachelor στην Εγκληματολογική Ψυχολογία λαμβάνουν άδεια άσκησης επαγγέλματος Ψυχολόγου. O θεσμός των «Forensic Days» περιλαμβάνει ειδικά σεμινάρια, ημερίδες και επισκέψεις σε σχετικούς φορείς. Σκοπός είναι η εξειδικευμένη κατάρτιση και εξοικείωση των φοιτητών τόσο με μοναδικές πτυχές της επιστήμης, αλλά και με την καθημερινή εφαρμογή του επαγγέλματος. Στα πλαίσια των «Forensic Days», πραγματοποιείται και το «Special Operations Training» που αποτελεί μοναδική εκπαίδευση με θεματολογίες που προσφέρονται μόνο σε εκπαιδεύσεις των μυστικών υπηρεσιών όπως η Mossad και η CIA. Για το 2024, πραγματοποιήθηκαν τα παρακάτω εργαστήρια:
  • Μυστική Δράση
  • Τελετουργίες αίματος
  • Αποκρυφιστικά εγκλήματα
  • Ψυχολογικές επιχειρήσεις
  • Τεχνικές ανάκρισης
  • Ψυχολογία Πολέμου – Πριν, Κατά τη Διάρκεια, Μετά)
  • Το πρόσωπο-Γυναίκα στο Ισλάμ
Η θεματολογία των εργαστηρίων έγινε αποδεκτή με ενθουσιασμό και διθυραμβικά σχόλια από τους φοιτητές καθώς οι εκπαιδευτές τους ήταν ενεργά στελέχη που εξειδικεύονται στα ανωτέρω αντικείμενα. Συγχρόνως, στα πλαίσια του «Forensic Days», και υπό την επίβλεψη και συντονισμό της καθηγήτριας μας Δρ. Κέλλυς Ιωάννου, πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη και τα εργαστήρια στο Σωφρονιστικό Κατάστημα Τρικάλων. Μια ακόμα μοναδική εμπειρία για τους φοιτητές μας. Νωρίτερα μέσα στην ακαδημαϊκή χρονιά, διοργανώθηκε στο Κολλέγιο η ημερίδα για την παιδική παραβατικότητα με προσκεκλημένους ομιλητές, γνωστούς επαγγελματίες και επιστήμονες στο αντικείμενο. Οι φοιτητές του #ICPS πάντα ένα βήμα μπροστά με τις πιο χρήσιμες εμπειρίες και γνώσεις ως εφόδια!

Students' Testimonials

“Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα η θεματολογία η οποία μας παρακίνησε να σκεφτούμε ‘outside of the box’. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Σας ευχαριστούμε για την ευκαιρία που μας δίνετε!” Άρτεμις Τ.
“Προσωπικά ξεχώρισα το μάθημα για την θρησκειολογία. Ο τρόπος παρουσίασης έδωσε τροφή για σκέψη! Βρήκα πραγματικά συναρπαστικές τις αναφορές σε πραγματικά γεγονότα και υποθέσεις.” Κωνσταντίνα Ρ.
“Το πρώτο διήμερο workshop της σειράς μου άρεσε πολύ! Ειδικά η θεματολογία που αφορούσε τους συμβολισμούς. Νιώθω ευγνώμων που το ICPS μας παρέχει τη δυνατότητα να προσεγγίσουμε τόσο μοναδικές θεματικές.” Μαρία Κ.
“Υπήρξε συνδυασμός όλων των ανθρωπιστικών επιστημών. Το πρώτο μου πτυχίο είναι στην Κοινωνική Ανθρωπολογία και ένιωσα ότι υπάρχουν αρκετά κοινά στοιχεία, τα οποία συνδέουν το προπτυχιακό με το μεταπτυχιακό μου.”  Βασιλική Β.
pce2024

Το ICPS στο επίκεντρο της Παγκόσμιας Προσωποκεντρικής Κοινότητας: Τεράστια η επιτυχία του 16ου Παγκοσμίου Συνεδρίου στην Αθήνα!

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 16ο Παγκόσμιο Συνέδριο Προσωποκεντρικής και Βιωματικής Ψυχοθεραπείας και Συμβουλευτικής  (PCE 2024), το οποίο φιλοξενήθηκε στην Αθήνα, υπό τη διοργάνωση της