Ιστορία

Το Κολλέγιο μετρά ήδη πάνω από 3 δεκαετίες ιστορίας. Οι ρίζες του εκτείνονται στο 1987 οπότε και ιδρύθηκε το Ινστιτούτο Προσωποκεντρικής Ελλάδος από τρεις ακαδημαϊκούς και ανθρώπους του πνεύματος.

Χρόνια ιστορίας στην εκπαίδευση

Η ιστορία του Κολλεγίου μας είναι άρρηκτα δεμένη με την ανάπτυξη της συμβουλευτικής και της ψυχοθεραπείας στην Ελλάδα.

Το 1989 η Πόλλυ Ιωσηφίδη, εξειδικευμένη στην Προσωποκεντρική Σύμβουλευτική και Ψυχοθεραπεία, ο Δρ. Ιούλιος Ιωσηφίδης, Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών και ο Δρ. Charles Devonshire, στενός συνεργάτης του Carl Rogers, ιδρύουν το Ινστιτούτο Προσωποκεντρικής Προσέγγισης Ελλάδας, το πρώτο ίδρυμα που προσέφερε επαγγελματική εκπαίδευση στην Προσωποκεντρική Συμβουλευτική και Θεραπεία στη χώρα μας και ένα από τα πέντε συνολικά στην Ευρώπη (τα υπόλοιπα στην Ιταλία, Γαλλία, Αγγλία και Ελβετία).

Από το 1994 και έπειτα, το Ινστιτούτο πρωτοστατεί και συμμετέχει μαζί με άλλους φορείς στην ίδρυση της Ελληνικής Εταιρείας Συμβουλευτικής (η Πόλλυ Ιωσηφίδη υπήρξε η πρώτη πρόεδρος), της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Συμβουλευτικής, της Εθνικής Εταιρείας Ψυχοθεραπείας Ελλάδος, του Παγκόσμιου Συνδέσμου Προσωποκεντρικής και Εμπειρικής Ψυχοθεραπείας και Συμβουλευτικής, του Ευρωπαϊκού Δικτύου Οργανισμών Προσωποκεντρικής και Εμπειρικής Ψυχοθεραπείας και Συμβουλευτικής, ενώ συγχρόνως εντάσσεται ως οργανωτικό μέλος σε φορείς όπως η Ευρωπαϊκή Εταιρεία Ψυχοθεραπείας, ο Βρετανικός Σύλλογος Συμβουλευτικής και Ψυχοθεραπείας και σε πολλούς άλλους.

Η εξέλιξη υπήρξε ασταμάτητη μέσα στα χρόνια. Το 2008 όμως, το ICPS μπαίνει στην περιορισμένη λίστα των αδειοδοτημένων Κολλεγίων της χώρας. Ανταποκρινόμενο ακριβώς στις απαιτήσεις της νομοθεσίας για την αναγνώριση των Κολλεγίων, το ICPS επενδύει, διαμορφώνει και μεταφέρει, πλέον, όλες του τις δραστηριότητες σε ένα υπερσύγχρονο κτίριο 1.200 τ.μ., σε πολύ κοντινή απόσταση από το σταθμό του Μετρό «Αγ. Αντώνιος» στο Περιστέρι Αττικής.

Έκτοτε το Κολλέγιο, φέρνει στην Ελλάδα και αναπτύσσει 13  επιπλέον πρωτοποριακά προγράμματα του Πανεπιστημίου του Central Lancashire με το οποίο έχει ξεκινήσει ήδη συνεργασία από το 2007. Από εξειδικευμένα πρώτα πτυχία (Bachelor) Ψυχολογίας, έως μοναδικά μεταπτυχιακά προγράμματα, όπως αυτά της Εγκληματολογικής Ψυχολογίας και της Ψυχοσεξουαλικής Θεραπείας.

Το 2022, το Κολλέγιο μεταφέρεται σε νέες, μεγαλύτερες εγκαταστάσεις στο κέντρο της Αθήνας (Νέος Κόσμος), σε ένα αυτοτελές κτίριο που διαμορφώθηκε για να καλύπτει όλες τις ανάγκες του οργανισμού, για εκπαίδευση, έρευνα, συμβουλευτική υποστήριξη και ανάπτυξη των φοιτητών και της φοιτητικής κοινότητας.

Η λειτουργία νέων προγραμμάτων συνεχίζεται και διευρύνεται πλέον σε συγγενείς τομείς σπουδών.

ICPS during the years...

ΦΟΡΜΑ

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Είστε έτοιμοι να κάνετε το επόμενο βήμα προς το μέλλον;