Moodmix: H θεατρική ομάδα του Κολλεγίου Ανθρωπιστικών Επιστημών – ICPS

icps-moodmix
Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε τη δημιουργία της θεατρικής ομάδας του Κολλεγίου Ανθρωπιστικών Επιστημών – ICPS!

Η ομάδα μας έχει σχεδιάσει ένα πρόγραμμα που συνδυάζει τεχνικές θεάτρου και ψυχολογίας, προσφέροντας στους συμμετέχοντες τη δυνατότητα να εξερευνήσουν νέους τρόπους έκφρασης του συναισθήματος και να εμβαθύνουν στην αυτογνωσία τους.

Επιπλέον, οι φοιτητές θα έχουν την ευκαιρία να συναντήσουν και να εμπνευστούν από επώνυμους εκπροσώπους της θεατρικής σκηνής, ενισχύοντας το πνεύμα της δημιουργικότητας και της καλλιτεχνικής εξέλιξης. Ανυπομονούμε να μοιραστούμε αυτήν την εμπειρία μαζί σας και να δούμε τις μοναδικές δημιουργίες που θα προκύψουν!

#good2know: Η σχέση μεταξύ θεάτρου και ψυχολογίας είναι πολύ στενή. Το θέατρο μπορεί να λειτουργήσει ως μέσο έκφρασης και εξέλιξης της ανθρώπινης ψυχής, ενώ η ψυχολογία μπορεί να αναλύει τις συναισθηματικές και συμπεριφορικές αντιδράσεις που προκαλεί η θεατρική εμπειρία.
Μέσω του θεάτρου, οι άνθρωποι μπορούν να εξερευνήσουν τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις εμπειρίες των χαρακτήρων, καθιστώντας το ένα εργαλείο για την ανάπτυξη της ενσυναίσθησης. Ταυτόχρονα, η ψυχολογία εξετάζει πώς η συμμετοχή σε θεατρικές δραστηριότητες μπορεί να επηρεάσει την ψυχική κατάσταση, την αυτοεκτίμηση και τις διαπροσωπικές σχέσεις των ανθρώπων.

Επομένως, θέατρο και ψυχολογία ενώνουν τις δυνάμεις τους για να προωθήσουν την ανάπτυξη και την ευημερία του ανθρώπινου είδους.

Αποκλειστικά για τους φοιτητές του Κολλεγίου Ανθρωπιστικών Επιστημών – ICPS.

pinkfreud-icps-team-football

Απονομή Κυπέλλου Αθήνας στους Pink Freud!

Η φετινή αποφοίτηση του ICPS έκρυβε πολλές εκπλήξεις και έντονες στιγμές! Η απονομή του Κυπέλλου Αθήνας στην ποδοσφαιρική ομάδα του Κολλεγίου ήταν μία από αυτές.

icps-students-psychology

Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχολογίας🎈

Με αφορμή τον ετήσιο εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχολογίας από τα Ηνωμένα Έθνη (κινητή εορτή), καθιερώσαμε την 27η Μαΐου ως μία ημέρα επαγρύπνησης, δράσης και