Ο Πρέσβης του Ην. Βασιλείου στην Αποφοίτηση του ICPS!

Matthew-Lodge
Ήταν μεγάλη τιμή στη φετινή Τελετή Αποφοίτησης μας, η παρουσία της Αυτού Εξοχότης Πρέσβη του Ηνωμένου Βασιλείου στην Ελλάδα, κ. Matthew Lodge ο οποίος – σε άπταιστα Ελληνικά – απηύθυνε τον Χαιρετισμό του προς αποφοίτους, καθηγητές, γονείς, συγγενείς και φίλους, επιβεβαιώνοντας την ισχυρή δέσμευση του ΗΒ στα ζητήματα εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
Ο κ. Matthew Lodge δήλωσε:
“Είναι χαρά και τιμή για εμένα να βρίσκομαι εδώ σε αυτή τη σημαντική στιγμή της σταδιοδρομίας σας. Όταν κλείνει ένας κύκλος, συνηθίζουμε να κάνουμε έναν απολογισμό. Από πού ξεκινήσαμε; Με ποιες προσδοκίες και ανησυχίες; Τι δυσκολίες αντιμετωπίσαμε; Τι ευκαιρίες μας δόθηκαν και πώς τις αξιοποιήσαμε. Είμαι σίγουρος ότι οι σημερινοί μας απόφοιτοι και οι γονείς τους νιώθουν δικαιωμένοι για την ακαδημαϊκή τους επιλογή και αισιόδοξοι για το επαγγελματικό τους μέλλον.
Το Κολλέγιο Ανθρωπιστικών Επιστημών έχει την δική του πορεία ήδη από τα τέλη της δεκαετίας του ’80. Από το 1984 συνεργάστηκε με το Πανεπιστήμιο του Strathclyde στη Σκωτία και από το 2006 με το Πανεπιστήμιο του Central Lanchashire.
Όπως ξέρετε η εκπαίδευση αποτελεί έναν πολύ σημαντικό πυλώνα της συνεργασίας Ελλάδας και Ηνωμένου Βασιλείου. Εδώ και δεκαετίες εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες έχουν εμπιστευτεί τη Βρετανική Ανώτατη Παιδεία. Όπου και να πάω, συναντάω Έλληνες, που είτε οι ίδιοι είτε τα παιδιά τους, έχουν σπουδάσει σε Βρετανικό Πανεπιστήμιο, που σημαίνει ότι έχουν μοιραστεί ή έχουν συμβάλλει με τον τρόπο τους στην Παιδεία, στην Οικονομία, στη Δημόσια Ζωή και την Κοινωνία τόσο της Μ. Βρετανίας όσο και της Ελλάδας.
Είναι μία ανταλλαγή ανεκτίμητη κι ένας δεσμός πολύτιμος. Μέσα από μακροχρόνιες συνεργασίες με Βρετανικά Πανεπιστήμια τα Ελληνικά Κολλέγια έχουν συμβάλλει τα μέγιστα προς αυτήν την κατεύθυνση. Υπολογίζεται ότι οι Έλληνες απόφοιτοι Βρετανικών Πανεπιστημίων είναι γύρω στις 350.000. Πολλοί από αυτούς ήδη διακρίνονται στον τομέα τους και κατέχουν θέσεις ευθύνης στην κυβέρνηση, στη Δημόσια Διοίκηση, στον Ιδιωτικό Τομέα, την Ακαδημαϊκή Κοινότητα και την Κοινωνία των Πολιτών. Και να μην ξεχάσουμε βεβαίως τους σχεδόν 4000 Έλληνες Ακαδημαϊκούς που διδάσκουν σε Βρετανικά Πανεπιστήμια. Παρότι τα αυξημένα δίδακτρα έφεραν πτώση στον αριθμό των φοιτητών που πηγαίνουν στο Ηνωμένο Βασίλειο, το ενδιαφέρον και η εκτίμηση που τρέφουν οι Έλληνες για το κορυφαίο επίπεδο σπουδών που προσφέρουν τα Βρετανικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα Πανεπιστήμια, παρέμειναν ανοδικά. Η παρουσία σας εδώ μιλά, πιστεύω, από μόνη της.
Το Κολλέγιο Ανθρωπιστικών Επιστημών είναι ένα λαμπρό παράδειγμα παροχής Βρετανικών Σπουδών στην Ελλάδα και θέλω να σας ευχαριστήσω γι’ αυτό.
Στόχος μας είναι να διατηρήσουμε το εύρος των συνεργασιών των Βρετανικών Πανεπιστημίων με Ελληνικά Κολλέγια και να επεκτείνουμε τη συνεργασία Ελληνικών και Βρετανικών Πανεπιστημίων πιο ευρύτερα.
Πιστεύουμε, όπως και οι δάσκαλοί σας, πως η Ελλάδα μπορεί να γίνει σημείο αναφοράς στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και να αναδειχθεί σε ένα σημαντικό πόλο έλξης φοιτητών από την ευρύτερη περιοχή.
Στόχος μας επίσης είναι τα Βρετανικά Πανεπιστημιακά Ιδρύματα να αποτελέσουν σημαντική παράμετρο αυτής της εξέλιξης.
  Κυρίες και κύριοι, αγαπητοί απόφοιτοι, η βρετανική εκπαιδευτική αριστεία, η επιστημονική συγκρότηση και αφοσίωση των καθηγητών σας, η στήριξη των οικογενειών σας και βεβαίως η δική σας σοβαρότητα, επιμονή και μελέτη σας έφερε μέχρι εδώ. Κάποιοι από εσάς ξέρετε ακριβώς ποιο θα είναι το επόμενο βήμα σας, κάποιοι δεν έχουν ακόμη αποφασίσει.
Όπου κι αν βρίσκεστε στον δρόμο σας, σας εύχομαι από καρδιάς να βαδίζετε με θάρρος, σύνεση και καλοσύνη. Με πίστη στην ικανότητά σας να προσφέρετε στην Επιστήμη και στους συνανθρώπους σας. Με όραμα για έναν καλύτερο κόσμο, σας εύχομαι να χαράξετε μία πορεία που θα κάνει περήφανο και τον οχτάχρονο και τον ογδοντάχρονο εαυτό σας.
Συγχαρητήρια σε όλους σας! Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας.”
Εκ μέρους του ICPS – College for Humanistic Sciences και του The University of Central Lancashire – UCLan τον ευχαριστούμε θερμά για την στήριξη και παρουσία του. 🇬🇷 🇬🇧
pce2024

Το ICPS στο επίκεντρο της Παγκόσμιας Προσωποκεντρικής Κοινότητας: Τεράστια η επιτυχία του 16ου Παγκοσμίου Συνεδρίου στην Αθήνα!

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 16ο Παγκόσμιο Συνέδριο Προσωποκεντρικής και Βιωματικής Ψυχοθεραπείας και Συμβουλευτικής  (PCE 2024), το οποίο φιλοξενήθηκε στην Αθήνα, υπό τη διοργάνωση της

«Forensic Days 2024» & «Special Operations Training 2024»

«Forensic Days 2024» & «Special Operations Training 2024» Μια μοναδική εμπειρία που απολαμβάνουν αποκλειστικά οι φοιτητές Εγκληματολογικής / Δικαστικής Ψυχολογίας του Κολλεγίου μας. Το Κολλέγιο πρωτοπορεί στο αντικείμενο της Εγκληματολογικής