Οι Masterminders δημιουργούν μαζί με τα παιδιά!

masterminders-icps
Στο Κολλέγιο Ανθρωπιστικών Επιστημών – ICPS το 2023 έφυγε με αγάπη, ευγνωμοσύνη και πολλά παιδικά χαμόγελα. 🙏😊 Μία μοναδική εκδήλωση για την “Παιδική Προστασία” πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου μας, με πρωταγωνιστές τα παιδιά.

Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης, η εθελοντική ομάδα του Κολλεγίου “Masterminders” ανέλαβε να δημιουργήσει ένα θεατρικό δρώμενο, με πρωταγωνιστές τα παιδιά τα οποία είναι ωφελούμενα από τα προγράμματα της PRAKSIS. Παιδιά προσφύγων τα οποία ζουν στην Ελλάδα με τις οικογένειές τους.

Στόχος της PRAKSIS είναι η καταπολέμηση του κοινωνικού και οικονομικού αποκλεισμού ευπαθών κοινωνικά ομάδων και η υπεράσπιση των ατομικών και κοινωνικών δικαιωμάτων τους.

Οι φοιτητές μας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τα παιδιά και να συνεργαστούν μαζί τους με προγραμματισμένες συναντήσεις πριν την εκδήλωση. Εκπαιδεύτηκαν για το #τραύμα, την #κατάθλιψη και την παιδική προστασία. Έμαθαν και εφάρμοσαν στα παιδιά κάτω από οριοθετημένο πλαίσιο, κάποιες εξειδικευμένες ασκήσεις, οι οποίες εφαρμόζονται στην #Παιδοψυχολογία. Τέλος έγραψαν το σενάριο, έφτιαξαν τα κοστούμια, σκηνοθέτησαν, έβαψαν τους μικρούς πρωταγωνιστές και παρουσίασαν ένα εξαιρετικά συγκινητικό θεατρικό δρώμενο, το οποίο έδινε ένα δυνατό μήνυμα προς όλους! “Σε αυτόν τον κόσμο μπορούμε όλοι να συνυπάρξουμε και εάν για κάποιους από εμάς η ζωή ήταν λίγο πιο εύκολη, ας δείξουμε κατανόηση και αγάπη σε εκείνους που δυσκολεύτηκαν.”

Συγχαρητήρια στους φοιτητές μας για το ήθος και τον τρόπο που διαχειρίστηκαν τα παιδιά σε κάθε στάδιο του project. Νιώθουμε περήφανοι για εσάς. Συνεχίζουμε μαζί με εκπαιδευτικές δράσεις, οι οποίες στόχο έχουν να μας κάνουν ολοένα καλύτερους ανθρώπους.🙏❤

pinkfreud-icps-team-football

Απονομή Κυπέλλου Αθήνας στους Pink Freud!

Η φετινή αποφοίτηση του ICPS έκρυβε πολλές εκπλήξεις και έντονες στιγμές! Η απονομή του Κυπέλλου Αθήνας στην ποδοσφαιρική ομάδα του Κολλεγίου ήταν μία από αυτές.

icps-students-psychology

Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχολογίας🎈

Με αφορμή τον ετήσιο εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχολογίας από τα Ηνωμένα Έθνη (κινητή εορτή), καθιερώσαμε την 27η Μαΐου ως μία ημέρα επαγρύπνησης, δράσης και